Карта поляка. Як отримати? Що дає?

Карта поляка. Як отримати? Що дає?

Карта поляка підтверджує приналежність до польського народу поза межами історичної батьківщини. Сьогодні її можуть отримати особи польського походження, які мешкають у країнах, що виникли або відновили свою незалежність після розпаду СРСР. Особи, які претендують на карту поляка, мають не лише документально довести польську національність своїх предків, а й продемонструвати знання польської мови, історії та культури.

Власник картки має низку прав негромадянського характеру, що випливають із Закону про карту поляка, ухваленого 07.09.2007 Сеймом Республіки Польща. Офіційна мета запровадження картки – реалізація положень Конституції Республіки Польща про допомогу полякам, які опинилися за кордоном, виконання морального обов’язку перед ними, зміцнення зв’язку між поляками та їхньою історичною батьківщиною.

Як отримати карту поляка?

Для отримання карти поляка, в першу чергу, необхідно мати польське коріння.

Існує два “рівні” доказів:

 • На першому достатньо національності лише одного предка. Таким може бути: батько, мати, бабуся чи дідусь (по батьківській чи материнській лінії). Приймається лише пряма лінія – це означає, що лінія двоюрідних родичів не підійде.
 • На другому вже потрібна національність двох предків. Такими можуть бути двоє з восьми можливих пра-, у будь-якій послідовності.

Польське коріння потрібно довести документально: необхідно надати документ, де міститься графа «національність». Як правило, це документи радянського періоду. Крім цього, потрібно надати документальний “ланцюжок”, який доводить вашу спорідненість із родичем-поляком.

Також потрібно знати польську мову на базовому рівні. Як правило, достатньо рівня А1.

В загальних рисах необхідно орієнтуватися в історії, географії, культурі, традиціях, сучасному політичному устрої Польщі; вміти розказати це польською мовою. Розповідати потрібно у приватній бесіді з консулом чи воєводою, яка за структурою нагадує іспит. За результатами приймається рішення про надання карти поляка.

Які документи потрібні для підтвердження польського походження?

Підійдуть будь-які документи, де буде вказано польську національність вашого прямого родича.

Актовий запис про народження, 1935 р. Вказана національність батьків.

Перелік документів, що містять графу “національність”:

 1. Свідоцтво про народження, шлюб або смерть;
 2. Витяг з запису ДРАЦС про родження, шлюб або смерть (після 1945 року);
 3. Архівна довідка з запису ДРАЦС про народження, шлюб або смерть (до 1945 року);
 4. Виписка з погосподарської чи домової книги;
 5. Військовий білет радянського зразка;
 6. Наградний лист радянського періоду;
 7. Особова справа офіцера радянської армії з анкетними даними;
 8. Особова справа солдата польської армії з анкетними даними;
 9. Партійний білет/ партійна справа з анкетними даними (якщо предок перебував у КПРС);
 10. Документи з анкетними даними по місцю навчання;
 11. Документи з анкетними даними по місцю роботи;
 12. Справа репресованого з анкетними даними (якщо предок був репресований);
 13. Матеріали переписів населення.

Де шукати документи?

Тут може бути два варіанти.

Перший, простіший. Документи можуть знаходитись у вас вдома, або вдома у ваших родичів. Наприклад, радянські свідоцтва про народження, шлюб чи смерть досі зберігаються у наших домашніх архівах.

Тому, якщо, на вашу думку, хтось із ваших близьких родичів міг бути поляком, рекомендується спочатку перевірити існуючі сімейні документи.

Другий, складніший. Документи слід шукати в архівах. Це або архіви ДРАЦС, або обласні державні архіви (залежно від місця народження/проживання предка). У першому – документи зберігаються після 1945 року; у другому – до 1945 року.

Замовити встановлення національності предка ви можете у нашому генеалогічному центрі.

Які документи потрібні для отримання карти поляка?

Список необхідних документів:

 1. Wniosek, заповнений польською мовою;
 2. Фотографія разміром 35х45, не старша 6 місяців;
 3. Оригінал паспорта + копії сторінок с особистими даними;
 4. Оригінали і ксерокопії документів, які підтверджують ваше польське походження.

Всі документи, що слугують доказом польського походження, виконані в іноземній мові, тобто будь-якій, крім польської, подаються разом із перекладеними копіями. Переклад має бути виконаний присяжним перекладачем.

Які переваги надає карта поляка?

 • Власники карт отримують право вчитися в будь-якому державному вузі безкоштовно;;
 • Дозвіл на роботу не потрібний. Карта поляка автоматично надає право на легальне працевлаштування;
 • Карта дає право безкоштовно відкрити національну візу типу D терміном 1 рік. Обмеження за кількістю віз, що відкриваються по карті поляка, відсутні;
 • Власникам надаються знижки на поїздки залізничними лініями – 37%. Крім того, вхід до багатьох національних музеїв безкоштовний;
 • Можливість претендувати на матеріальну допомогу при подачі на постійне місце проживання, а також звільнення від сплати гербового збору;
 • Можливість безкоштовно отримати екстрену медичну допомогу. Однак, за відсутності медстрахування звичайне обслуговування буде платним.

Що таке програма “Допомога полякам з України”?

У 2022 році в Польщі було ухвалено зміни до закону «Про карту поляка». Тепер кожен українець, який має польське коріння, може отримати документ на території Польщі за спрощеною процедурою. Крім того, власник картки поляка може розраховувати на додаткову фінансову допомогу за спеціальною програмою.

«Pomoc Polakom z Ukrainy» (Доромога полякам з України) – це спеціальна програма фінансової допомоги, яка розповсюджується на українців з картою поляка та їх родичів, які приїхали в країну після 24.02.2022. Проект реалізований трьома НКО: Fundację Wolność i Demokracja, Pomoc Polakom na Wschodzie и Stowarzyszenie Wspólnota Polska.

Розмір допомоги: по 1500 злотих на дорослого члена сім’ї та по 750 злотих на дитину.

Які ще можливості дає програма? Крім фінансової підтримки безкоштовно надаються: 1) Транспортне сполучення; 2) Курси польської мови для дорослих і їх повнолітніх родичів; 3) Медична, психологічна, юридична допомога, а також послуги перекладача; 4) Сприяння в професійному розвитку. Допомога надається в індивідуальному порядку, після розгляду запиту. 

Отримати фінансову допомогу можуть українці, які відповідають одному з нижче вказаних умов: 1) Власники карти поляка. 2) Особи, які раніше мали карту поляка, але вже отримали на її основі «сталий побут» чи польське громадянство. 3) Родичі вищевказаних особ, в число яких входить подружжя, діти, батьки, а також бабусі-дідусі. Дані умови не відміняють і основної – в’їзд в Польщу після 24.02.2022. 

Як отримати громадянство за допомогою карти поляка?

В результаті внесення змін до закону у 2016 році власники карти поляка, які прибувають до Польщі з наміром залишитись у країні, отримують дозвіл на «stały pobyt». Через рік проживання в Польщі вони можуть отримати польське громадянство. Основною вимогою є складання державного іспиту на знання польської мови та отримання сертифікату.

Які документи не підходять для отримання карти поляка?

Щоб отримати карту поляка, необхідно надати до польського представництва документ, в якому міститься інформація про польську національність предка. Документи періоду до 1917 року не містять інформації про національність. У дореволюційних документах вказувалися лише віросповідання та суспільний стан предків.

Наприклад, у метричних книгах може бути інформація, що ваші предки були римо-католиками і мали польські імена та прізвища, але графи «національність» там не буде. Відповідно такі документи для отримання карти поляка не підходять.

Також варто зазначити, що – національність не одне й теж, що громадянство. Проживання (і народження) на території Польської республіки не підтверджує наявності польської національності у вашого предка.

Нерідко при виконанні ваших запитів трапляються випадки, коли в записах після 1945 року вказано національність – “українець”, проте за більш ранній період ця сама людина має національність “поляк”.

Як зробити карту поляка сім’ї?

У вас може виникнути наступне запитання. Маю карту поляка. Чи може моя сім’я/ родичі також отримати її? Як це зробити?

По вашій карті податися можуть тільки кровні родичі. Це означає, що вашому чоловікові/ дружині для того, щоб отримати карту поляка, необхідно довести наявність польського коріння у своїх прямих родичів до третього коліна.

Зате ваші діти, у тому числі повнолітні, мають право подаватися на карту поляка, якщо обидва батьки вже мають карту поляка, або її має один із батьків, а другий з подружжя подасть письмову згоду на отримання карти поляка дитиною. У випадку, якщо дитині вже виповнилося 16 років, вона повинна особисто погодитися з її отриманням.

Необхідні документи для отримання карти поляка дитині:

 1. Заповнений wniosek на дитину, з кольоровим фото 35×45;
 2. Оригінали та копії паспортів дитини та батьків;
 3. Оригінал та копія свідоцтва про народження дитини;
 4. Оригінал та копія децизії про видачу карти поляка батькам (чи одному з них).⠀

Карта, видана неповнолітній дитині, має термін дії в 10 років, проте вона дійсна до виповнення їй 19 років. Після цього її необхідно продовжити. Заява про продовження повинна бути подана не пізніше ніж за 3 місяці до закінчення терміну дії картки.

Як отримати карту поляка без польського коріння

Однією із найпопулярніших країн для переїзду в українців є Польща, що пояснюється історично-географічними, політичними, соціально-економічними, етнічними причинами. Для отримання картки поляка, перш за все, необхідно мати польське коріння. Ця норма є обов’язковою та затвердженою відповідними нормативно-правовими документами Польської Республіки.

Достатньо часто ми отримуємо питання про те, як отримати карту поляка без польського коріння. Є інформація, що єдиним способом отримати картку легально, крім національної приналежності, є приєднання до польської громади чи організації діаспори.  Це досить тривалий процес, для якого вам необхідно встановити зв’язок та дізнатися докладну інформацію у цих структурах. Вибравши цей шлях, вам потрібно буде:

 • брати участь у семінарах;
 • відвідувати конкурси;
 • бути на святах;
 • отримати характеристику;
 • освоювати польську мову тощо.

Якщо говорити про більш традиційний спосіб, то крім того, що необхідне підтвердження про польське коріння, існує ще низка документів. Ми маємо детальну інформацію для вас про те, які саме документи необхідні для отримання карти поляка у відповідному розділі сайту. Рекомендуємо вам ознайомитися з цим прямо зараз, для більш компетентного володіння питанням карта поляка умови отримання.

З польським корінням отримати цей документ набагато швидше та простіше, за досвідом наших клієнтів. Ми пропонуємо вам послугу встановлення національності для того, щоб ви могли підтвердити свою приналежність до польського народу. Карта поляка дає ряд переваг своєму власнику, тому бажання отримати її у великої кількості населення є абсолютно зрозумілим.

Скільки коштує знайти польське коріння

У нашому генеалогічному центрі існує ціла низка послуг, які спрямовані на вирішення тих чи інших питань, пов’язаних із генеалогією. Для того, щоб знайти польське коріння, вам необхідно замовити послугу встановлення національності. Даний вид досліджень користується великою популярністю, тому що у багатьох країнах світу існує безліч імміграційних та інших програм.

Пошук польського коріння для карти поляка в нашому центрі передбачає проведення дослідження, яке переважно складається з кількох етапів. Якісне виконання шкірного з них дозволяє встановити наявність польського коріння у досить швидкий термін. Якщо говорити узагальнено, можна розділити дослідження на такі етапи:

 • передархівний: вивчаємо дані та оцінюємо перспективи, пропонуємо можливі варіанти пошуку;
 • робота з архівними документами: перегляд різних джерел інформації;
 • систематизація отриманих результатів та оформлення документів.

Вартість комплексного пошуку складає від 650 євро, в тому випадку, якщо клієнт бажає замовити перегляд тільки однієї архівної справи та справки, то вартість складає від 150 євро. Окрема вартість архівної справки становить 100 євро. Все індивідуальне в кожному окремому випадку, оскільки архівні джерела можуть знаходитися в різних, у тому числі віддалених місцях.

У нашому генеалогічному центрі є можливість зробити документи не лише для того, щоб отримати карту поляка. У нас ви можете знайти відповіді на багато генеалогічних питань, у тому числі, як дізнатися чи є єврейське коріння. Звертайтесь до нас, впевнені, що ви залишитеся задоволені співпрацею та отриманими результатами.

Щоб замовити пошук документів для отримання карти поляка, зв’яжіться з нами:

Telegram/WhatsApp: +380660624976

E-mail: sarmatarecro@gmail.com

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *